Systemy ogrzewania i CO2

   Aby zapewnić równomierną temperaturę w szklarni stosujemy nowoczesne systemy grzewcze. W naszych warunkach klimatycznych na obiekcie wykorzystywane są głównie trzy obiegi grzewcze: dolny (registry), wegetacyjny i górny. Każdy obieg posiada pompę cyrkulacyjną. Gdy kotłownia oddalona jest od dystrybutorów ciepła, stosowane są pompy transportowe, których obroty są kontrolowane przetwornikami częstotliwości.

    Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie kotłów z ekologicznymi palnikami gazowymi. Rozwiązanie to umożliwia również zastosowanie kondensora, który poprawia sprawność układu oraz chłodzi gazy wylotowe (głównie CO2). Gazy te można po ochłodzeniu dozować do szklarni dla zwiększenia produkcji. Całość procesu jest kontrolowana detektorem na obecność czadu i w chwili zagrożenia system jest wyłączany. Poziom Co2 jest monitorowany bezpośrednio na szklarni, a ilość dozowanego CO2 jest regulowana przez komputer klimatyczny firmy Priva.

    Dla zwiększenia efektywności i żywotności kotła palnik jest modulowany, a nadmiar ciepła powstałego szczególnie przy pracy na CO2 jest akumulowany w zbiorniku buforowym. W nocy ciepło to jest wykorzystywane na ogrzanie szklarni. Rozwiązanie to umożliwia również dostarczenie dużej ilości ciepła do szklarni podczas gwałtownych skoków temp. zewnętrznej lub nagłych opadów. Zabezpiecza to kocioł przed powrotem z systemu wody zimnej i zniżeniem jego temp. do temp. kondensacji.

    Cały system ogrzewania jest kontrolowany przez komputery Connext lub starsze wersje Integro firmy Priva. Kotłownie są bezobsługowe, a jedynie ewentualne zakłócenia są sygnalizowane alarmami. Czujniki temperatury na szklarni w powiązaniu ze stacją meteo regulują płynnie temperaturę na szklarni i kontrolują systemy wentylacji.

kotłownia

bufor ciepła

dozownik CO2

Grupa mieszająca

[Strona główna] [kontakt]

www.000webhost.com